Zasady Bezpieczeństwa Jazdy Zimą

Latem pogoda bywa idealna, a mimo to na drogach dochodzi do wielu wypadków. Zimą – aura jest najczęściej koszmarna i wtedy również dochodzi do wielu przykrych zdarzeń. Jeśli tak, to wniosek jest jeden: z naszymi umiejętnościami musi być ewidentnie coś nie tak.

Czy zimą można jeździć bezpiecznie?

Oczywiście, że można. Trzeba tylko połączyć ze sobą dwa elementy. Pierwszym jest samochód odpowiednio przygotowany na tę porę roku. Drugą – zmiana myślenia u kierowców. Skupienie większej uwagi na tym, co dzieje się na drodze, przewidywanie możliwych zdarzeń na kilka ruchów do przodu i bardziej delikatne, płynne posługiwanie się gazem, hamulcem, kierownicą oraz drążkiem zmiany biegów.

Dlaczego zimą jest więcej stłuczek?

Jednym z powodów jest to, że ludzie często są przekonani o swoich nadzwyczajnych umiejętnościach. Sądzą, że są świetnymi kierowcami. Nie doceniają pułapek zastawionych na nich przez najtrudniejszą porę roku, jaką bez wątpienia jest zima. Błędnie uważają, że ich „doskonałe” umiejętności kierowania pojazdem plus wyposażenie samochodu w rozmaite systemy wspomagania uchroni ich przed wypadkiem lub kolizją.

Działaj z dużym wyprzedzeniem

Przewiduj jeszcze bardziej niż do tej pory. Nie tylko to, co może wydarzyć się na drodze, ale też to, co się stanie, jeśli zaniedbasz takie drobiazgi jak chociażby kontrolę poziomu płynu do spryskiwaczy czy przygotowanie (odśnieżenie) pojazdu, który całą noc stał pod gołym niebem.

Delikatnie ruszaj, delikatnie hamuj

Podstawowa zasada poruszania się po zimowej drodze brzmi: wszystko, co robisz, rób z wyczuciem. Nie ruszaj z piskiem opon. Nie wciskaj pedału gazu w ostatniej chwili. Nie wykonuj gwałtownych manewrów. Pamiętaj, że sterujesz górą żelaza, która waży często grubo ponad tonę, poruszając się po warstwie śliskiego lodu, śniegu i błota pośniegowego.

Hamuj silnikiem

A skoro jesteśmy już przy technikach wspomagających bezpieczne poruszanie się na drodze. Wykorzystuj w miarę możliwości również trzeci rodzaj hamulca, który masz do dyspozycji (po nożnym i ręcznym), czyli możliwość redukowania prędkości pojazdu za pomocą silnika.

Uważaj na lodowe pułapki na drodze

Najgroźniejsze pułapki czyhające zimą na niedoświadczonego kierowcę, to lód ukryty pod luźną warstwą śniegu oraz tzw. czarny lód. Co je łączy? Żadnej z nich nie widać zza szyby samochodu. Istnienie czarnego lodu zdradza niekiedy połyskująca powierzchnia asfaltu. Jak przygotować się na te niespodzianki? Przede wszystkim zmniejszyć prędkość oraz obserwować reakcje zarówno naszego auta, jak i tych, które jadą przed nami.

Sprawdzaj ciśnienie w oponach

Nie zapomnij o sprawdzeniu poziomu ciśnienia w oponach oraz o skontrolowaniu układu hamulcowego. Nieprawidłowości w tej kwestii mogą wpłynąć na stan przyczepności samochodu do podłoża. Nierównomierny poziom ciśnienia w każdej z opon również może odbić się negatywnie na bezpieczeństwie poruszania się po drodze.

Nie zapomnij o oponach! Zmień je na zimowe

To najważniejsza ze wszystkich dotychczasowych rad. Nawet najlepszy i najbardziej rozważny kierowca jadący samochodem naszpikowanym elektroniką nie ma najmniejszych szans na zimowej drodze, jeśli jego auto nadal porusza się na letnich oponach.

Dlaczego warto wybrać opony Uniroyal MS plus 77?

Ponieważ zapewniają doskonałą stabilność na zimnych nawierzchniach, zarówno mokrych, jak i suchych. Wykonane są z nowej mieszanki z dodatkiem krzemionki. Dzięki temu lepiej przywierają do powierzchni, co przekłada się na wzrost przyczepności.

Warto wspomnieć również o ich specjalnym, jodełkowym bieżniku z szerokimi, otwartymi kanałami. Ten unikalny wzór pozwala na skuteczne odprowadzanie wody, co przekłada się na wzrost bezpieczeństwa na mokrej nawierzchni. A wysoka przyczepność to gwarancja pełnej kontroli nad pojazdem i mniejszego ryzyka wystąpienia aquaplaningu.

Uwaga, konkurs!

Zasady: Kup opony zimowe Uniroyal. Zarejestruj paragon na stronie zimazuniroyal.pl i odpowiedz na znajdujące się tam pytanie.
Nagrody: dla każdego podwójny bilet do Multikina, a raz w tygodniu wybierana jest osoba, która otrzymuje zwrot gotówki za opony.
Czas trwania konkursu: od 14.10.2019 r. do 24.11.2019 r.

© 2019, admin. Wszystkie prawa zastrzeżone.