Diesel Czy Benzyna

Ceny paliwa sprawiają, że coraz więcej osób przed kupnem auta długo się zastanawia co będzie korzystniejsze dla nich, kupno samochodu z wysokoprężnym silnikiem na ropę czy też z silnikiem benzynowym. Teoretycznie wydawać by się mogło, że diesel jest korzystniejszy ponieważ ceny za litr są odrobinę niższe niż ceny za litr benzyny ale na tym zalety się kończą.

Przez ostatnich kilka lat diesel był kupowany chętniej jednak bardzo szybko ta popularność zaczęła spadać. Dlaczego?. Po pierwsze, owszem silniki napędzane ropą są mocniejsze jednak ich żywotność jest znacznie krótsza niż benzyniaka. Dodatkowo za auto z dieslem zapłacimy już na wstępie znacznie więcej niż za auto tej samej marki z silnikiem benzynowym. Co więcej większa awaryjność silników dieslowych naraża nas na dodatkowe wydatki na konserwacje, naprawy. Tu trzeba wiedzieć, że naprawy samochodów z dieslem wcale nie należą do tanich. Wiec, gdzie podziała się oszczędność? Podsumowując to wszystko widzimy, że jednak w rzeczywistości diesel kosztuje nas znacznie więcej w utrzymaniu niż benzyniak.

Kolejnym minusem diesla jest to, że silnik wolniej się rozgrzewa, do chwili rozgrzania pobiera znacznie więcej paliwa tym samym opłaca się w sytuacjach, gdy auto ma często pokonywać znaczne odległości. Zdecydowanie nie opłaca się to osobom, które samochodem dojeżdżają do pracy na krótkich odcinkach. Bardziej przydatny zatem jest dla właścicieli firm, gdzie pokonuje się znacznie większe odległości i znacznie częściej. Wysoka awaryjność i fakt, że ropa nie jest już aż tak wyraźnie tańsza niż benzyna, wszystko to sprawia, że diesel staje się przeżytkiem, osoby chcące naprawdę tanio jeździć decydują się raczej na samochód z silnikiem benzynowym i wzbogaca go w instalacje gazową. Wychodzi to znacznie taniej szczególnie, że obecnie instalacje gazowe  nie uszkadzają już silnika jak to było na początku, gdy dopiero instalacje te pojawiały się na rynku.

Podsumowując, jeżeli rodzaj silnika wybieramy pod względem oszczędności użytkowania, zdecydowanie jednak lepszym wyjściem jest tu benzyniak. Co innego, gdy głównym kryterium wyboru jest moc silnika, to faktycznie diesel prezentuje się zdecydowanie bardziej atrakcyjnie. Obecnie dieslowe silniki pracują cicho, nie dymią również aż tak bardzo jak jeszcze kilka lat temu więc komfort jazdy jest tu większy. Dlatego dla pasjonatów tak, dla oszczędnych diesel zdecydowanie nie.

Polecamy  www.szukamlapka.pl

© 2019 – 2020, admin. Wszystkie prawa zastrzeżone.