Napęd Na Cztery Koła

Auta terenowe oraz auta typu SUV w ostatnich latach stały się bardzo popularne. Coraz więcej ich na naszych drogach, chociaż rzadko kiedy faktycznie używane są ich możliwości poruszania się w wymagającym terenie, chyba, że za taki teren uznamy zakorkowane, pełne dziurawych ulic, miasta. Podstawową zaletą aut terenowych jest napęd na cztery koła. Dzięki temu rozwiązaniu łatwiej pokonują nierówności terenu, podjeżdżają nawet pod dosyć strome wzniesienia. Najczęściej są budowane w oparciu o ramę, uzbrojone w specjalne, znacznie bardziej wytrzymałe opony i skrzynie biegów rozdzielczo-redukcyjną. Dzięki tym elementom są to auta wytrzymałe, o większej mocy przy czym nie koniecznie rozwijające zawrotne prędkości. Jednym z najpopularniejszych i najmocniejszych a przy okazji najdroższych aut terenowych to oczywiście amerykański Hammer, który może podjechać nawet pod prawie pionowe zbocze.

Na Polskich drogach królują raczej znacznie tańsze Jeepy, Land Rovery, Suzuki, Nissany. Najchętniej kupowane są auta używane, są znacznie tańsze, a auto cztero czy pięcioletnie są równie sprawne, jak znacznie droższe auto prosto z salonu. Często auto używane jest o dziwo mniej awaryjne niż auto zupełnie nowe. Przy zakupie trzeba wziąć pod uwagę, że auta terenowe spalają znacznie więcej paliwa niż auta osobowe, dlatego trzeba się zastanowić, jakiej pojemność silnik faktycznie jest nam w takim aucie potrzebny. Poza tym czy na pewno benzynowiec czy raczej diesel ewentualnie z instalacją gazową. W ostatnim przypadku, najlepiej, gdyby ta instalacja była już tam zamontowana, gdy chodzi o auto kilkuletnie. Warto przemyśleć również czy faktycznie potrzebujemy auta terenowego czy wystarczy nam SUV, który ma wygląd podobny do auta terenowego ale jest bardziej pojazdem rekreacyjnym, miejskim.

Wśród używanych terenówek bardzo dobrą opinię mają Nissan GR oraz Suzuki Samurai. Auta te są mało awaryjne, tanie w utrzymaniu a w terenie dają sobie radę świetnie. W dodatku nie ma problemu z serwisem i częściami zamiennymi. Z tymi ostatnimi znacznie trudniej jest w przypadku np. Jeepa. W dodatku sugerując się opiniami użytkowników, Jeepy mają swoją renomę jako legendarne auta terenowe, jednak w codziennym użytkowaniu są problematyczne a tanie części można kupić jedynie w USA. Wszyscy zgodnym chórem odradzają takie modele jak np. Kia Sportage czy Honda CRV, HRV. W zasadzie trudno określić, co ich konstruktorzy mieli na myśli. Za to Isuzu trooper czy Opel Monterey to auta, które polecane są przez użytkowników, którzy poruszają się często w naprawdę trudnym terenie. Nieśmiertelne UAZy to z kolei auta, które wyglądu może nie mają, ale jak ktoś mieszka w dziczy i po takowej chce się poruszać, to będzie to bardzo trafny wybór.

sprawdź tu

© 2018 – 2019, admin. Wszystkie prawa zastrzeżone.